جستجو فارسی / English

جامعیت پژوهشکده زن و خانواده آن را به ظرفیتی ملی تبدیل کرده است

تاریخ انتشار: 1402/07/16     
جامعیت پژوهشکده زن و خانواده آن را به ظرفیتی ملی تبدیل کرده است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با اعضا پژوهشکده زن و خانواده گفت: این پژوهشکده هم در ساحت ترویجی و گفتمان سازی موفق بوده است و هم در ساحت نظریه پردازی؛ در واقع ابعاد مختلف مبحث زن و خانواده همواره مورد توجه پژوهشکده قرار داشته است. این پژوهشکده جامعیتی دارد که ظرفیت ملی به شمار می‌رود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده زن و خانواده، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور، 12 مهر ماه سال جاری ضمن حضور در محل این پژوهشکده با مدیران و اعضا هیأت علمی پژوهشکده دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

*تشریح فعالیت‌های متعدد پژوهشکده زن و خانواده

حجت‌الاسلام محمدرضا زیبایی‌نژاد رییس پژوهشکده زن و خانواده در ابتدای این جلسه بیان کرد: پژوهشکده زن و خانواده ابتدا به عنوان دفتر مطالعات و تحقیقات زنان فعالیت‌های خود را کلید زد و از همان آغاز راه نیز مباحث علمی عرصه زنان مهم‌ترین دغدغه این نهاد بود چون به نظر می‌رسید دیدگاه‌هایی که پیرامون زن و خانواده در جامعه علمی حوزه مطرح می‌شود مبتنی بر مطالعات علمی نیست و عمدتا حرف‌های ارتکازی است و نیاز به مطالعات عمیق‌تر دارد. همچنین احساس کردیم جریان‌های فمنیستی که به گونه‌ای تفکرات جدید را می‌سازند نیاز است که بهتر آنان را بشناسیم و در مواجهه با آنان فعال‌تر عمل کنیم و پرسش‌های اساسی که در ذهن نسل ‌جدید، کارشناسان واندیشمندان است در دستور کار ما قرار گیرد. بر این اساس «فعالیت‌های پژوهشی» همواره از مهم‌ترین بخش‌های فعالیت پژوهشکده زن و خانواده بوده است. تربیت پژوهشگر از دیگر سر خط‌های فعالیتی این پژوهشکده است. کتابخانه تخصصی زن و خانواده نیز در سال‌های آغازین راه‌اندازی این پژوهشکده تشکیل شد که در حال حاضر غنی‌ترین کتابخانه زنان در سطح کشور است. از سال‌ 1382 به بعد پژوهشکده به سمت جذب کارهای تخصصی گام برداشت.

وی تصریح کرد: در سال‌های آغازین فعالیت پژوهشکده، علاوه بر انجام پژوهش و تربیت پژوهشگر، به نحوی گفتمان‌سازی بین جامعه علمی کشور که دغدغه انقلاب و دین داشتند نیز پیگیری می‌شد. در سال 1393 طراحی اولین رشته جذب گرایش مطالعات حقوقی و نظری مطالعات زنان در دانشگاه به کمک پژوهشکده زن و خانواده انجام شد. نخستین دکتری در رشته مطالعات زنان نیز رشته‌ای بود که در دانشگاه ادیان و مذاهب با پشتیبانی علمی پژوهشکده زن و خانواده انجام شد. پژوهشکده در عرصه بین‌الملل نیز فعالیت داشته است و فعالیت‌هایی که انجام شده مجموعاً مورد اعتبار و تشویق جبهه انقلاب واقع شده است. انتشار نشریه و انتشار فصلنامه جنسیتی از دیگر فعالیت‌های این پژوهشکده است. همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم، چالش‌های اخلاقی در جهان متحول» نیز به همت پژوهشکده زن و خانواده ابتدای اسفند ماه سال جاری در تهران و قم برگزار خواهد شد.

دکتر فریبا علاسوند عضو هیأت علمی پژوهشکده زن و خانواده نیز در ادامه این جلسه اذعان کرد: پژوهشکده از اواخر دهه 1370 تا کنون به موازات پیشرفت سازمانی که داشته فعالیت‌های متعددی انجام داده است. در این مدت کنشگری‌های فاخر و فعالیت‌های پژوهشی سنگینی در استان‌های مختلف کشور توسط اعضا پژوهشکده صورت گرفته است و آدم‌های متعددی در این عرصه پدید آمده‌اند که بسیاری از بنیادهای گوناگون عرصه زنان و خانواده در بخش‌های متعدد کشور از این ناحیه نشأت گرفته است. همچنین دوره‌های بسیاری برای تشکل‌های دانشجویی برگزار شد و دانشجویانی که در همین دوره‌ها تربیت شدند با کمک این اطلاعات در برهه‌های مختلف از جمله جریانات سال 1388 توانستند بحران‌ها را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: فعالیت‌های پژوهشکده زن و خانواده از آنچه به ثبت رسیده حدود 20 درصد فعالیت‌های این پژوهشکده است چون اعتقاد بر این است که برنامه‌هایی به ثبت برسد که جنبه علمی و نظری قدرتمند تری دارند یا امتداد کار پژوهشگر است. به تازگی به کمک اعضا پژوهشکده، برش علمی زن و خانواده به مجمع عالی حکمت اسلامی نیز افزوده شده است. برخی دیگر از اعضا نیز با دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه ادیان و مذاهب، جامعة الزهرا(س)، مجلس شورای اسلامی و ... مرتبط و در حال فعالیت هستند.

 

 

*فعالیت‌های پژوهشکده زن و خانواده چند وجهی و جامع است

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در ادامه این جلسه مطرح کرد: پژوهشکده زن و خانواده هم در ساحت ترویجی و گفتمان سازی موفق بوده است و هم در ساحت نظریه پردازی. جمع بین این دو بخش از امتیازهای شاخص این پژوهشکده است. علاوه بر این، پژوهشکده زن و خانواده هم به فلسفه زنان، هم به فقه زنان و هم به جامعه شناشی زنان پرداخته است. در واقع ابعاد مختلف مبحث زن و خانواده مسئله‌ای چند وجهی است و پژوهشکده هم به تمام وجوه مهم توجه کرده و تک ساحتی پیش نرفته است.

وی افزود: پژوهشکده زن و خانواده آثار ارزنده‌ای را پیرامون مباحث متنوع همچون خشونت خانگی علیه زنان، نگاه ایجابی به زن و خانواده از منظر قرآن، بحث جریان شناسی، مسئله جنسیت، بحث‌های سلبی چون نقد فمنیست و ... ارائه کرده است، این پژوهشکده جامعیتی دارد که ظرفیت ملی به شمار می‌رود. قصد بر این است که بعد از راه‌اندازی ستاد زن و خانواده در شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعامل این ستاد با پژوهشکده زن و خانواده به جریان بیفتد.

 

انتهای پیام/

اشتراک گذاری:
نظرات
اطلاعات تماس

مرکز قم: بلوار غدیر ، کوچه 10 ، پلاک 5
 تلفـن:  58-32603357 (025)
 فکس:  32602879 (025)
دفتر تهران: بلوار کشاورز ، خ نادری ، ک حجت دوست ، پ 56
 تلفـن:  88983944 (021)
 فکس:  88983944 (021)
دسترسی سریع

سامانه آموزش مجازی
کتابخانه
بانک محتوای علمی
کتابخانه دیجیتال
فصلنامه جنسیت و خانواده
فروشگاه اینترنتی
شبکه های اجتماعی

ایتاسروشآپاراتاینستاگرام